ପିରିୟଡ଼ ଠିକ ଭାବରେ କାହିଁକି ଆସେ ନାହିଁ? ଏହାର କାରଣ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଜାଣନ୍ତୁ ।

period

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟଲ କୁ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ପିରିୟଡ଼ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା କିନ୍ତୁ ଖରାପ ଜୀବନଶୌଳୀ ହେତୁ ପିରିୟଡ଼ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି PCOD, ମେଦବହୁଳତା, ଚାପ, ଥାଇରଏଡ୍ ଭଳି ସମସ୍ୟା । ଏହି ସମସ୍ୟାଟି ଅତି ସାଧାରଣ ହୋଇଗଲାଣି, ଯେପରିକି ବିଳମ୍ବିତ ପିରିୟଡ଼ ହେବା , କମ୍ ବାରମ୍ବାର କିମ୍ବା ଯେକୈଣସି ସମୟରେ ହେବା ଇତ୍ୟାଦି ।

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅନେକ ଝିଅଙ୍କ ପାଟିରୁ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ସେମାନେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ପିରିୟଡ଼ ହେଉ ନାହିଁ କିମ୍ବା ସେମାନେ 1-2 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ୟା ଭୋଗନ୍ତି ହେଲେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଜଣେଇବୁ ଯେ ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିପାରିବେ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ମାଧ୍ୟମରେ । ହେଲେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ପ୍ରଥମେ ଜଣେ ସ୍ତ୍ରୀ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହା ସହିତ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ।

1. ଯଦି ପିରିୟଡ଼ ଗୁଡିକ ଠିକ୍ ଭାବେ ଆସେ ନାହିଁ ତେବେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଅଧା ଚାମଚ ଜୁଆଣୀ ସହିତ ଉଷୁମ ହଳଦୀ କ୍ଷୀର ପିଅନ୍ତୁ, କିମ୍ବା ଅଧା ଚାମଚ ଶୁଖିଲା ଅଦା ଏବଂ ଅଧା ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ଗରମ ହଳଦୀ ମିଶା କ୍ଷୀର ସହିତ ନିଅନ୍ତୁ ଏମିତି କରିଲେ ପିରିୟଡ଼ ଗୁଡିକ ଠିକ୍ ଭାବରେ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ।

women

2. ପିରିୟଡ଼ ନିୟମିତ କରିବାରେ ଜୁଆଣୀ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ । ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ 2 ରୁ 3 ଚାମଚ ଜୁଆଣୀ ପକାଇ ଭଲ ଭାବରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ । ପରେ ଛାଣିବା କରିବା ପରେ ଏହି ଉଷୁମ ପାଣିକୁ ଦୁଇରୁ ତିନି ଥର ପିଅନ୍ତୁ । ଧୀରେ ଧୀରେ ତୁମର ପିରିୟଡ଼ ନିୟମିତ ହୋଇଯିବ ।

3. ନିୟମିତ ପିରିୟଡ଼ ରେ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ମଧ୍ୟ ଉପକାରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଅମୃତଭଣ୍ଡା କାରୋଟିନ୍ ଥାଏ, ଯାହା ହର୍ମୋନ୍ ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

4. ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପିରିୟଡ଼ ନ ଆସିବା ଏବଂ ଅଧିକ କିମ୍ବା କମ ଆସିବାର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ସବୁଜ ପନିପରିବା, ଶସ୍ୟ, କ୍ଷୀର, ପାଚିଲା ଫଳ, ବାଦାମ, ଅଣ୍ଡା, ଶୁଖିଲା ଫଳ ଇତ୍ୟାଦି ସୁସ୍ଥ ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ।

5. ଯଦି ପିରିୟଡ଼ ଅଧିକ ଆସେ ତେବେ ଏହା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବର କାରଣ ହୋଇପାରେ । ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଭିଜାଇଥିବା କିସମିସ୍ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହା ବ୍ୟତିତ ଲୈହ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଭରପୂର ସେବନ କରନ୍ତୁ ଯେପରିକି ପାଳଙ୍ଗ, ଗାଜର, ବନ୍ଧାକୋବି ଖାଇବା ଜାରି ରଖନ୍ତୁ ।

women

6. ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଚାପମୁକ୍ତ ରହିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଯୋଗ କରିବୈ , ୱାର୍କଆଉଟ, ହାଲୁକା ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଚାପରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

7. ଯଥେଷ୍ଟ ଶୋଇବା । ନିଦ୍ରାର ଅଭାବ ହେତୁ ହରମୋନ୍ ବିଚଳିତ ହୁଏ ଏବଂ ଚାପର ଉତ୍ତେଜନା ଭଳି ସମସ୍ୟା ସାମ୍ନାକୁ ଆସେ । ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ କୈଣସି ପାର୍ଥକ୍ୟ ଦେଖାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ପରୀକ୍ଷା କର ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ୟା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ ।

ଏହି ଭଳି ପୋଷ୍ଟ ସବୁବେଳେ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାଇବା ରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *