ଏହି ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ ମାତ୍ର 7 ଟଙ୍କା ଲେଖା ଜମା କଲେ ମିଳିବ ପ୍ରତି ମାସରେ 5 ହଜାର ଟଙ୍କା । ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ଉଠାଇ ପାରିବେ ଲାଭ ।

news

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ୱଳ୍ପ ବିନିଯୋଗରେ ପେନସନ୍ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେବା ପାଇଁ ଅଟଳ ପେନସନ୍ ଯୋଜନା ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ | ବର୍ତ୍ତମାନ, ଅଟଳ ପେନସନ୍ ଯୋଜନା (APY) ଅଧୀନରେ ସରକାର 60 ବର୍ଷ ପରେ ମାସକୁ 1000 ରୁ 5000 ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଇଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାରେ 40 ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଅଟଳ ପେନସନ୍ ଯୋଜନାରେ 60 ବର୍ଷ ପରେ ଆପଣ କେତେ ପେନସନ୍ ପାଇବେ |

60 ପରେ ବାର୍ଷିକ 60,000 ଟଙ୍କା ପେନସନ୍ ଦିଆଯିବ |
ଅଟଳ ପେନସନ୍ ଯୋଜନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗକୁ ପେନସନ୍ ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ଆଣିବା | ତେବେ ପେନସନ୍ ପାଣ୍ଠି ନିୟାମକ ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ (PFRDA) ଅଟଳ ପେନସନ୍ ଯୋଜନା (APY) ଅଧୀନରେ ସର୍ବାଧିକ ବୟସ ବଢାଇବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି। ଅବସର ପରେ ଆପଣ ମାସିକ 5 ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେନସନ୍ ପାଇବେ | ସରକାର ମାସିକ 5000 ଟଙ୍କା ଆଜୀବନପେନସନ୍ ଅର୍ଥାତ୍ 60 ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ବାର୍ଷିକ 60,000 ଟଙ୍କା ପ୍ରତି 6 ମାସରେ 1239 ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଉଛନ୍ତି।

Pension

ଏହି ଉପାୟରେ ଆପଣ ପ୍ରତି ମାସରେ 5000 ଟଙ୍କା ପେନସନ୍ ପାଇବେ |
ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରତିଦିନ 7 ଟଙ୍କା ଜମା କରି ଆପଣ ପ୍ରତି ମାସରେ 5000 ଟଙ୍କା ପେନସନ୍ ପାଇପାରିବେ | ଏହି ଯୋଜନାରେ ମାସିକ 1000 ଟଙ୍କା ପେନସନ୍ ପାଇଁ କେବଳ 42 ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, 2000 ପେନସନ୍ ପାଇଁ 84 ଟଙ୍କା, 3000 ଟଙ୍କା ପାଇଁ 126 ଟଙ୍କା ଏବଂ 4000 ଟଙ୍କା ମାସିକ ପେନସନ୍ ପାଇଁ 168 ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ମାସରେ ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଯୋଗଦେବା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ଲାଭ ମିଳିବ |
ଧରାଯାଉ ଯଦି ତୁମେ 35 ବର୍ଷ ବୟସରେ 5 ହଜାର ପେନସନ୍ ପାଇଁ ଯୋଗ ଦିଅ, ତେବେ 25 ବର୍ଷ ପାଇଁ ତୁମକୁ ପ୍ରତି 6 ମାସରେ 5,323 ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କର ମୋଟ ବିନିଯୋଗ 2.66 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେବ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ମାସିକ 5 ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନସନ୍ ପାଇବେ | 18 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଯୋଗ ଦେବାବେଳେ, ଆପଣଙ୍କର ମୋଟ ବିନିଯୋଗ ମାତ୍ର 1.04 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେବ | ତାହା ହେଉଛି, ସମାନ ପେନସନ୍ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 1.60 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅଧିକ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସହିତ ଜଡିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ- ଦେୟ ବା ମାସିକ ବିନିଯୋଗ, ତ୍ରୈମାସିକ ବିନିଯୋଗ କିମ୍ବା ଅଧା ବାର୍ଷିକ ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଆପଣ 3 ପ୍ରକାରର ଯୋଜନା ମଧ୍ୟରୁ ଚୟନ କରିପାରିବେ | ଆୟକର ବିଭାଗର 80CCD ଅଧୀନରେ, ଏହା ଟିକସ ଛାଡର ଲାଭ ପାଇଥାଏ | ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମରେ କେବଳ ଖାତା ଖୋଲାଯିବ | ଯଦି ସଦସ୍ୟ 60 ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ପରେ ମରିଯାଏ, ତେବେ ପେନସନ୍ ରାଶି ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ | ଯଦି ଉଭୟ ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ପତ୍ନୀ ମରିଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ସରକାର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପେନସନ୍ ଦେବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *