କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଯୋଜନା ଆଣିଲେ ମୋଦି ସରକାର । ଚାଷ ଯମି ଥିଲେ ମିଳିବ ଏହି ସବୁ ଫାଇଦା ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :- ବୁଧବାର କୃଷକଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦୀ ସରକାର ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। କ୍ୟାବିନେଟ ବ୍ୟାଗ ପିଛା DAP ସାର ଉପରେ ସବସିଡି ହାର 700 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ DAP ର ବ୍ୟାଗ ପିଛା ମୂଲ୍ୟ 2400 ଟଙ୍କା ହେବ | ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହି କୃଷକମାନେ ବ୍ୟାଗ ପିଛା 500 ଟଙ୍କା ସବସିଡି ପାଉଥିଲେ। ସବସିଡିର ଏହି ବୃଦ୍ଧି ଅତିରିକ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ 14,775 କୋଟି ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିବ। ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ସାର ବିଭାଗର ମନ୍ତ୍ରୀ ମନସୁଖ୍ ମାଣ୍ଡଭିଆ ନିଜେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

modi

କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ସାର ବିଭାଗର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଫସଫରସ୍ ଏବଂ ପୋଟାଶ୍ ଆଧାରିତ ସାରର ପୁଷ୍ଟିକର ସବସିଡି ହାର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। 2021-22 ପାଇଁ ଏହି ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଛି |

ଆଜି ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମନସୁଖ୍ ମାଣ୍ଡଭିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅଣ-ୟୁରିଆ ସାରର ସବସିଡି ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଏହି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଖନନ ଉପରେ 22,186.55 କୋଟି ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା।

ସାର ଉପରେ ସବସିଡି 18.78 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି
ସାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ରେ କହିଛି ଯେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ ଭିତ୍ତିକ ସାର ଉପରେ ସବସିଡି କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା 18.78 ଟଙ୍କା ଏବଂ ଫସଫରସ୍ ଭିତ୍ତିକ ସାର ଉପରେ କିଲୋଗ୍ରାମ 14.88 ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି ।

modi

ସେହିଭଳି ପୋଟାଶ ଉପରେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ସବସିଡି କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା 10.11 ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ସଲଫର ଉପରେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ସବସିଡି 2.37 ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

2019-20 ପାଇଁ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍ ପାଇଁ କିଲୋଗ୍ରାମର ସବସିଡି 18.90 ଟଙ୍କା, ଫସଫରସ୍ ପାଇଁ 15.21 ଟଙ୍କା, ପୋଟାଶ୍ ପାଇଁ 11.12 ଟଙ୍କା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି ସଲଫର୍ ପାଇଁ କିଲୋଗ୍ରାମର ସବସିଡି 3.56 ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *