SBI ନିଜ ଗ୍ରହାକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଦେଉଛି 2 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ଆପଣ ବି ଏହା ପାଇ ପାରିବେ ?

ଯଦି ଆପଣ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଗ୍ରାହକ, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର ଅଟେ | ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଯଦି ଆପଣ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଗ୍ରାହକ, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କାମର ଖବର ଅଟେ | ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ) ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ 2 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣା ବୀମା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି। ବାସ୍ତବରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜନ ଧନ ଆକାଉଣ୍ଟସର ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଏହି ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି | ଯେଉଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଖରେ ରୁପେ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ଅଛି ସେମାନଙ୍କୁ SBI 2 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣା ଦୁର୍ଘଟଣା ବୀମା କଭର ପ୍ରଦାନ କରିବ | RuPay ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମୃତ୍ୟୁ ବୀମା, କ୍ରୟ ସୁରକ୍ଷା କଭର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ପାଆନ୍ତି | ଜନ ଧନ ଆକାଉଣ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟ ଧାରୀମାନେ ମାଗଣା ବୀମା ପାଇପାରିବେ |
ଏହି ଯୋଜନା 2014 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |

sbi

କଣ ଆପଣ ମାନେ ଜାଣନ୍ତି କି 2014 ମସିହାରେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଜନ ଧନ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଯୋଜନା ଆର୍ଥିକ ସେବା, ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସଞ୍ଚୟ ଏବଂ ଜମା ଖାତା, ଉଠାଣ, ବୀମା, ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦୁର୍ବଳ ବିଭାଗକୁ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ | ଯେକୈଣସି ବ୍ୟକ୍ତି (KYC) ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରି ଜାନ ଧାନ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଅନଲାଇନରେ ଖୋଲିପାରିବେ |

ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାର ଏକ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଅଛି |

ଜନ ଧନ ଯୋଜନା ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ମୈଳିକ ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାର ଏକ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଜାନ ଧାନ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି, ସେମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ RuPay ବା PMJDY କାର୍ଡ ପାଆନ୍ତି | ଜନ ଧନ ଏକାଉଣ୍ଟ ଅଗଷ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ 28 ଅଗଷ୍ଟ 2018 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲାଯାଇଥିବା RuPay PMJDY କାର୍ଡ ପାଇଁ ବୀମା ରାଶି 1 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେବ | ଅଗଷ୍ଟ 28, 2018 ପରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା RuPay କାର୍ଡରେ 2 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଟୋମେଟିକ୍ କଭର ଲାଭ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ |

state

କିପରି ଦାବି କରିବେ ଶିଖନ୍ତୁ?
ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଦୁର୍ଘଟଣା ନୀତି ମଧ୍ୟ ଭାରତ ବାହାରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ | ଆବଶ୍ୟକ ଦସ୍ତାବିଜ ଦାଖଲ ଉପରେ ବୀମାଭୁକ୍ତ ରାଶି ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଦାବି ଭାରତୀୟ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ହିତାଧିକାରୀ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଡଧାରୀ କିମ୍ବା ଆଇନଗତ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ନାମାଙ୍କନ କରିପାରିବେ।

ଏହି ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକ ଦାବି ପାଇଁ ନିଆଯିବ |
> ତୁମର ଦାବି ଫର୍ମରେ ଦସ୍ତଖତ କର ଏବଂ ଏହାକୁ ପୁରା ପୁରଣ କର |
> ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ମୂଳ କିମ୍ବା ପ୍ରମାଣିତ କପି |
> ଦୁର୍ଘଟଣାର ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା FIR ର ମୂଳ କିମ୍ବା ପ୍ରମାଣିତ କପି |
> ପୋଷ୍ଟ ମର୍ଟମ ରିପୋର୍ଟ ଏବଂ ରାସାୟନିକ ବିଶ୍ଳେଷଣ ଏବଂ FSL ରିପୋର୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ | ପୋଷ୍ଟ ମର୍ଟମ ରିପୋର୍ଟର ମୂଳ କିମ୍ବା ପ୍ରମାଣିତ କପି ସହିତ ରାସାୟନିକ ବିଶ୍ଳେଷଣ / FSL ରିପୋର୍ଟ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ |
> ଆଧାର କାର୍ଡ କପି ଏବଂ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ ନାମ |
> ରୁପେ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ତରଫରୁ ସିକୃତି ପ୍ରାପ୍ତ ଦସ୍ତଖତକାରୀ ଏବଂ ଏହା ବ୍ୟାଙ୍କ ଷ୍ଟାମ୍ପ ପେପରରେ ଲେଖାଯିବା ଉଚିତ ଯେ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ରୁପେ କାର୍ଡ ଅଛି ଏବଂ କାର୍ଡର 16 ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ନମ୍ବର ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ। 90 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ | ନାମାଙ୍କନୀର ନାମ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିବରଣୀ, ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ରର ନକଲ, ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ଇଂରାଜୀରେ ଦୁର୍ଘଟଣା FIR ର ନକଲ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ବିବରଣୀ ଏବଂ ଇମେଲ ଆଇଡି ଦେବାକୁ ପଡିବ |
> ଏହି ସମସ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପରେ, 10 କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ ମଧ୍ୟରେ ଦାବି ସମାଧାନ ହେବ | ଏହି ସମସ୍ତ ସୁବିଧା 31 ମାର୍ଚ୍ଚ 2022 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଆଯିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *