ଖୁସିଖବର – କମିଗଲା ଖାଇବା ତେଲର ଦାମ , ଏବେ ଓଡିଶାରେ ଦାମ କେତେ ଜାଣନ୍ତୁ ।

oil

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :- ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ଆକାଶ ଛୁଆ ହୋଇଛି | ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଆରାମ ମିଳିଛି, କାରଣ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବୁଧବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ପତନ ପ୍ରାୟ 20 ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ। ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାପାର, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜନସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତରେ ଖାଇବା ତେଲ ଦର ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଗତ ଏକ ମାସରୁ ଖାଇବା ତେଲ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। କେତେକ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ 20 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ମୁମ୍ବାଇର ର ମୂଲ୍ୟରେ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ପତନ 20 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି।

oil

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ତେଲର ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ |

ଏକ ସରକାରୀ ରିପୋର୍ଟ ରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତରେ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଉପଭୋକ୍ତା ଏବଂ ବ୍ୟାପାର ବିଭାଗର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ଏବେ ମୂଲ୍ୟ ଏତେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି |
ଉଦାହରଣ ଦେଇ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେ 7 ରେ ଖଜୁରୀ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ 142 ଟଙ୍କା ଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା 19 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ 115 କିଲୋଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେହିପରି ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ 16 ଟଙ୍କା ରହିଛି। କେଜି ପିଛା 157 କୁ ଖସି ଆସିଛି, ଯାହା ମେ 5 ରେ କିଲୋଗ୍ରାମ 188 ଟଙ୍କା ଥିଲା। ମେ 20 ରେ ସୋୟା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ 162 ଟଙ୍କା ଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁମ୍ବାଇରେ ଏହା 138 ଟଙ୍କାକୁ ଖସି ଆସିଛି।

oil

ସୋରିଷ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି
ରିପୋର୍ଟ ରେ କୁହାଯାଇଛି, “ସୋରିଷ ତେଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ମଇ 16, 2021 ରେ ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି 175 ଟଙ୍କା ଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଏହା ପ୍ରାୟ 10 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ 157 ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚିଛି।” ମେ 14 ରେ ବାଦାମ୍ ତେଲ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା 190 ଟଙ୍କା ଥିବା ଏବଂ ବାଦାମ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ 174 ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ସରକାର କଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି ।
ସରକାର ନିଜ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଦେଶରେ ତୈଳବୀଜ ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଭାରତରେ ଉତ୍ପାଦନ ଅପେକ୍ଷା ଉପଭୋକ୍ତା ବହୁତ ଅଧିକ | ଏହି କାରଣରୁ, ଖାଇବା ତେଲର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ବହୁତ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହି ସମସ୍ୟାର ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ଖୋଜିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟମ ଏବଂ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *