Oils Prices: ବାପରେ ଏତେ ଟଙ୍କା କମି ଗଲା ଖାଇବା ତେଲ ଦାମ । ନୁଆ ଦାମ ଚମକେଇ ଦେବ ।

oil jsd

ଖାଇବା ତେଲ ମୂଲ୍ୟ: ଭାରତର ଜନସାଧାରଣ କିଛି ସମୟ ହେବ ତେଲର ତୈଳ ବୃଦ୍ଧି ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି। ରନ୍ଧନ ତେଲ ହେଉ କିମ୍ବା ପେଟ୍ରୋଲ ଡିଜେଲ ହେଉ, ସବୁ ପ୍ରକାରର ତେଲର ମୂଲ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ ମୂଲ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ 100 ରୁ ଅଧିକ ରହି ଆସିଥିବା ବେଳେ ରାଜସ୍ଥାନର ଶ୍ରୀ ଗଙ୍ଗନଗରରେ ଡିଜେଲ ମଧ୍ୟ 100 ଟଙ୍କା ହାସଲ କରିଛି। ଏଥି ସହିତ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ | ଏହି ସମୟରେ, ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ସରକାର ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଖାଇବା ତେଲ ଉପରେ ଭାରତ ସରକାର ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରୁଛନ୍ତି। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରିବ |gjghk

ଭାରତରେ ଖାଇବା ତେଲ ଉତ୍ପାଦନ କମ୍, କିନ୍ତୁ ଚାହିଦା ଅଧିକ | ଏହି କାରଣରୁ, ଏଠାରେ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ମୁଖ୍ୟତଃ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ତେଲ ଦର ହ୍ରାସ ପାଉଛି | ଏହା ସହିତ ସରକାର ଆମଦାନୀ କର ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଦେଶରେ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।dfhgfjghk

ସୋରିଷ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ 10 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି

ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାପାର ବିଭାଗର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 20 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ସୋୟା ତେଲର ମୂଲ୍ୟରେ ସୋରିଷ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 10 ପ୍ରତିଶତରୁ 15 ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଖଜୁରୀ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା 142 ରୁ 115 କିଲୋଗ୍ରାମକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଏହିପରି ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 19 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା 157 ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ଜାହା ପୂର୍ବରୁ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା 188 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇ 16 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।oils d

ବଜାର ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବୈଠକରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କରେ କୈଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ମାଲେସିଆ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ରେ ଚାରି ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଚିକାଗୋ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ହରାଇଛି। ଚିକାଗୋରେ ହ୍ରାସ ଯୋଗୁଁ ସୋୟାବିନ୍ ତେଲ ଦର ହ୍ରାସ ପାଉଛି | ତେବେ ସୋୟାବିନ୍ କେକ୍ ପାଇଁ ଅଧିକ ଚାହିଦା ଥିବାରୁ ସୋୟାବିନର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ମାଣ୍ଡିରେ ଭଲ ସୋୟାବିନ୍ ଶସ୍ୟର ଉତ୍ପାଦନ କମ୍ ଅଟେ। ସୋୟାବିନର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଫସଲ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଆସିବ | ତୈଳ କାରଖାନା ଗୁଡ଼ିକ NCDEX ରେ ସୋୟାବିନ୍ ଶସ୍ୟ କିଣୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ଜୁଲାଇର ଚୁକ୍ତିନାମା ମୂଲ୍ୟ ସ୍ପଟ୍ ମୂଲ୍ୟଠାରୁ 700 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ୍ ଏବଂ ଅଗଷ୍ଟ ଚୁକ୍ତିନାମା ମୂଲ୍ୟ 900 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ୍ ତଳେ ରହିଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *