ଏହି 3ଟି ପାନୀୟ ପି ଦେଲେ , ଶରୀରର ରୁହେ ସୁସ୍ତ । ହୁଏ ନାହିଁ କୌଣସି ରୋଗ ।

Drink

ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଟିପ୍ସ- ନିଜର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବାବେଳେ ସମସ୍ତେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତି | କାରଣ ଆଜି ଭଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ। କରୋନାର ଏହି ଯୁଗରେ, ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ସଚେତନହୋଇଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେବଳ ସଜାଗତା ନୁହେଁ, ପ୍ରୟାସ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | କୈଣସି ରୋଗକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଶରୀରରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟର ଅଭାବ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଲୋକମାନେ ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଜରୁରୀ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହି ତିନୋଟି ପାନୀୟକୁ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା –

lemon

ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ଅଦା: ଲେମ୍ବୁରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଭରପୂର ରହିଛି | ଏହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ମଜବୁତ କରିବା ସହିତ ଶରୀରକୁ ରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରଖେ | ଅଦା ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ସହିତ ହଜମ ଶକ୍ତିରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି ଆଣିଥାଏ | ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଦା ରେ ଥିବା ଉପାଦାନ ମସ୍ତିଷ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଖାଇ ସୁସ୍ଥ ରୁହନ୍ତି |

ସେହିପରି ଆଜି ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଏକ କାଢା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସିଖେଇବୁ ଜାହା ଆପଣ ମାନେ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏହି କୋରନା ମହାମାରୀ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହି ପାରିବେ , ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣି ନେବା ସେହି କାଢା କୁ ଆପଣ ମାନେ କେମିତି ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଏବଂ ଆପଣ ମାନେ ନିଜର ଜିବନ ରେ ସୁସ୍ଥ ରହି ପାରିବେ , ତେବେ ଆପଣ ମାନେ ଏହି ବିଷୟ ରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ପୋଷ୍ଟ କୁ ସେଷ ଯାଏ ପଢନ୍ତୁ ।

Lemon and ginger

ଏହି କାଢା ପାଇଁ ଆପଣ ମାନେ କିଛି ଡାଳୀନି ଖଣ୍ଡ ନିଅନ୍ତୁ ଦୁଇଟି ବଡ ଇଲାଇଚି ନିଅନ୍ତୁ , ସେହି ପରି 10 ଗ୍ରାମ୍ ଗୋଲ ମରିଚ ନିଅନ୍ତୁ , ସେହି ପରି ଆପଣ ମାନେ 8 ରୁ 10 ଟି ଲବଙ୍ଗ ନିଅନ୍ତୁ , ଫାଳେ ଲେମ୍ବୁ , ସ୍ୱଲ୍ପ ଗୁଡ ନିଅନ୍ତୁ , କିଛି ତୁଳଶୀ ପତ୍ର , ଏକ ଚାମଚ ଚାହା ନିଅନ୍ତୁ । ଏବଂ ଏକ ଚାମଚ ଘିଅ ଏବଂ ସୁଣ୍ଠୀ ପାୱଡର ନିଅନ୍ତୁ ।

ଏବେ ଆପଣ ମାନେ ସୁଖିଲା ମସଲା କୁ କୁଟି ନିଅନ୍ତୁ ପରେ ସେହି ଥିରେ ଦୁଇ କପ୍ ପାଣି ରେ ଚାହା ପତି ଏବଂ ସେହି ସୁଥିଲା ମସଲା କୁ ପକାଇ ଫଉଟାନ୍ତୁ, ସେହି ପରି ସେଷ ରେ ଆପଣ ମାନେ ସେହି ଥିରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର , ଏବଂ ଘିଅ ର ମିଶ୍ରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଭଲ ଭାବେ ଗୋଳେଇ କରି ଆପଣ ମାନେ ଛାଣି ନିଅନ୍ତୁ ପରେ ଆପଣ ମାନେ ଏହାର ସେବନ କରିଲେ ଆପଣ ମାନଙ୍କର ଇମ୍ୟୁନିଟି ପାୱର ବଢେ ଏବଂ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ଶରୀର ରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢିଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *