ଆମେରିକାର ଦାବି , ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲା କରୋନା ଭାଇରସ ଟିକା ,ଏତିକି ଦିନରେ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ବଣ୍ଟାଜିବ ଟିକା

corona-jpg

ବିଶ୍ବର ଅନେକ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ medicines ତିଆରି କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଟନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି କମ୍ପାନୀ ସଫଳ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି। ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବାର ପ୍ରାୟ ତିନିମାସ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ଗବେଷଣା ଚାଲିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଜୀବାଣୁର  ଓୌଷଧ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇନାହିଁ। ଏହି ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ 5 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ କି ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତିଦିନ 100 , 100 ଲୋକ ମରୁଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୁଆ ରୂପାରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ତାଣ୍ଡବ ମଚେଇଛି | ବାସ୍ତବରେ, ଏକ କମ୍ପାନୀ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଟିକା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି |

virus

ଆମେରିକାର ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ସୋମବାରଠାରୁ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଏହି ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରଥମ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କୁ ସୋମବାର ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଟିକା ଦିଆଯିବ। କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହାର ନାମକୁ ଗୁପ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଶୁଣାଣି ବିଷୟରେ କୌ ଣସି ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ। ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହେଲଥ୍ (NIH) ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଅର୍ଥ ଦେଉଛି ଏବଂ କେସିଆର ସ୍ଥାୟୀ ୱାଶିଂଟନ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି।

45 ଜଣ ଯୁବକ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ସହିତ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ଅଧୀନରେ ବିଭିନ୍ନ ପରିମାଣରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ | ଏହି ପରୀକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକା ସହିତ କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅଛି କି ନାହିଁ ?

viru

ଅଧିକ ସମୟ ନେଇପାରେ |

ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ଏହାର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ହିଁ ଏହାକୁ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇପାରିବ | ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଲୋକଙ୍କୁ ତଥାପି ଅଧିକ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ କୌଣସି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଏକ ବର୍ଷରୁ 18 ମାସ ସମୟ ଲାଗିପାରେ |

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ବିଶ୍ବ ର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଡ୍ରଗ୍ ଆବିଷ୍କାରରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଭୂତାଣୁର drug  ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇନାହିଁ | ଏହା ଏକ ମାରାତ୍ମକ ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଜାଉଛି । କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଚୀନ୍ ଦେଶରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଜୀବାଣୁ ପୃଥିବୀର 156 ଟି ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଛି। ଭାରତରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 157 ଟି କରୋନା ଜୀବାଣୁ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ 10 ଜଣ ଲୋକ ସଠିକ୍ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି | ଏଥି ସହିତ, ଆମେରିକାରେ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ଜୀବାଣୁରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ।

corona-virus

ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ନକରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଦେଶରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏହି ରୋଗକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଦେଶ ଭ୍ରମଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଭିସା ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଚାଇନାରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟାଇଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ଚାଇନାରୁ ବ୍ୟାପିଥିବା ଜୀବାଣୁ ଇଟାଲୀରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଇଟାଲୀରେ ଏହି ଜୀବାଣୁର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ଚୀନ୍ ଏବଂ ଇଟାଲୀର ଅବସ୍ଥାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ସରକାର ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ନହେବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି।

ସମସ୍ତ ଟିକ ନିକ ଖବର ନିଜ ମୋବାଇଲ ରେ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ୍ଧିକରୁ ଅଧିକ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ଆମକୁ ସାହାର୍ଯ଼୍ୟ କରନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *