ଘରର ଏହି ଦିଗରେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଠାକୁର ଘର,ନଚେତ ହୋଇବ ଅମଙ୍ଗଳ

puja

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ,ଘର ଭିତରେ ଏକ ଛୋଟ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ ଥାଏ, ଯାହାକୁ ଘରର ମନ୍ଦିର କୁହାଯାଏ । ଯେଉଁଠାରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଉପାସନା କରନ୍ତି । ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଘରର ମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରତିଦିନ ସଫା କରାଯାଏ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘରର ମନ୍ଦିର ପୂଜା କରାଯାଏ, ଏହା ଘରର ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଅପସାରଣ କରେ ଏବଂ ଘରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ଯୋଗାଯୋଗ ବନାଏ । ଘରର ମନ୍ଦିରକୁ ଉପାସନା କରିଲେ ଘରେ ସୁଖ ଓ ଶାନ୍ତି ରହିଥାଏ । ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମ ଘରର ମନ୍ଦିର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଯଦି ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମନ୍ଦିରଟି ଗୃହ ଭିତରେ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ଘରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନରେ ଭରସା ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ରହେ । ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଘରର ମନ୍ଦିରରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଏକ ଇଶ୍ୱରୀୟ ଶକ୍ତି ଏହି ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଭଗବାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରି ଶକ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ।puja kariba

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେବୁ ଯେ, ଘରର ମନ୍ଦିର ସହିତ ଅନେକ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଜଡିତ ଅନେକ ଜିନିଷ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥାଏ ଯଦି ଗୃହର ମନ୍ଦିର କୁ ଶକ୍ତିମାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଭୁଲ ଦିଗରେ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଘର ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପୂଜା ସତ୍ତ୍ୱେ ପକାଇଥାଏ, ଜୀବନର ଟେନସନ ବଢ଼ିଥାଏ। ଆଜି, ଆମେ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଅଶୁଭ ବୋଲି ଭାବି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ ।

ଏହି ଦିଗରେ ମନ୍ଦିର କଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ;

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଘରର ବାହ୍ୟରେ ଏକ ମନ୍ଦିର ମନ୍ଦିର ବନେଇବା କାରଣ ଏହା ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଚିନ୍ତା କରାଯାଏ ନାହିଁ।ଯଦି ଏହି ଦିଗରେ ଏକ ଘର ମନ୍ଦିର ଅଛି, ତେବେ ଏହି କାରଣରୁ, ଘରର ମୁଖ୍ୟ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ଶରୀରରେ ଅସୁବିଧା ହେବ ।puja

ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ର ଭୂଲ ଦିଗ :
ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରର ମନ୍ଦିର କେବେବି କୌଣସି କୋଣରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହି ଦିଗଟି ଅସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଏହି ମନ୍ଦିର ମନ୍ଦିର ଅଛି ଏବଂ ଘରର ସଦସ୍ୟମାନେ ଉପାସନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଲାଭ ପାଇବ ନାହିଁ। ସଦସ୍ୟମାନେ ଧର୍ମକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ । କେବଳ ଏହା ନୁହେଁ, ବରଂ ପେଟ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇଥିବା ଅସୁବିଧାରେ ଯୋଗ କରୁଥିବା କାରଣରୁ ଏହି ଦିଗରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ବାରଣ କରାଯାଏ । ପରିବାରରେ ଝଗଡ଼ା ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ।

କେଉଁ ଦିଗରେ ଠାକୁର ଘର ରଖିବା ଉଚିତ?
ଘରର ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଠାକୁରଙ୍କ ମୁଖ ପୂର୍ବ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ରହିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ପସନ୍ଦ ଆସିଥାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ । ଏଭଳି ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *