ଏହି ଗୋଟିଏ କାମ କଲେ ଚୁଟି ଝଡିବା ପୁରା ପୁରି ହୋଇଯିବ ବନ୍ଦ ।

gfjgkljkl

ମୋଟା ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କେଶ ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେ ମହିଳା ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ପୁରୁଷ ହୁଅନ୍ତୁ | ଆଜିର ଆଧୁନିକ ଜୀବନରେ କେଶ ଝଡ଼ିବା ସମସ୍ୟା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ହୋଇଗଲାଣି | ଲୋକମାନେ କେଶ ଝଡିବା ପାଇଁ ପଡ଼ନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଆଜିର ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀ ବହୁତ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଦୂଷିତ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟରେ ରୁହନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେଶ ଝଡ଼ିବା ସ୍ୱାଭାବିକ | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଚାପ, ପ୍ରଦୂଷଣ, ଉପି ପରି କେଶ ଝଡ଼ିବାର କାରଣ ସହିତ ପରିଚିତ | କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ଶରୀରରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ କେଶ ଝଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଖାଦ୍ୟରେ କଣ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବେ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

hir

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କେଶ ଝଡ଼ିବା ଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଶରୀରରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଜିଙ୍କ, ବାୟୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି ଏବଂ ଇ, ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଆଇରନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | କେଶ ଗଠନ ପାଇଁ କିରାଟିନ୍ ନାମକ ଏକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଜରୁରୀ ଅଟେ | ସେମାନଙ୍କର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ କେଶ ଝଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଥାଏ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଜିଙ୍କ କେଶ ପୁନଃରାବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | କେଶ ଟିସୁକୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଇ କେଶ ଝଡିବା ନିରାକରଣରେ ଲୈହ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଭିଟାମିନ୍ ଇ କେଶ ଝଡିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ତ୍ୱଚାରେ ନୂତନ କେଶ ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | କେଶ ଝଡ଼ିବା ଏବଂ ଧୂସର ବାଳ, ଭିଟାମିନ୍ ସି ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ଏହା ପାଇଁ କିରାଟିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ବାୟୋଟିନ୍ ଜରୁରୀ ଅଟେ |

ଏହି 5 ଟି ଭୁଲ୍ ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଝଡ଼ିବାର କାରଣ ।

ଅତି ଖରାପ କେଶ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଆପଣ ଖାଦ୍ୟରେ ମସୁର ଡାଲି, ଚିକେନ କଲିଜା, ଛେନା, ମୁଗ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ | ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ଫୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍, ଜିଙ୍କ୍ ଏବଂ ଆଇରନ୍ ଭରପୂର ଏବଂ କେଶକୁ ପୋଷଣ ଯୋଗାଇଥାଏ | ମିଠା ଆଳୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ | ଏଥିରେ କାରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଥାଏ ଯାହା କେଶକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ | ଏଥି ସହିତ ବାୟୋଟିନ୍, ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ସେଲେନିୟମ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଓମେଗା ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଭରପୂର ଅଣ୍ଡା ମଧ୍ୟ କେଶ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏହା କେଶକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ କରିଥାଏ |Hair

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଦିନରେ କେତେଥର ମୁଣ୍ଡ କୁଣ୍ଡେଇବା ଉଚିତ୍?

ଭିଟାମିନ୍ ସି ର ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଉତ୍ସ ଆମ୍ଲା ରସ ମଧ୍ୟ କେଶ ଝଡିବାକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏହା ଶରୀରରେ କୋଲାଜେନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ ଯାହା ହେୟାର ଫୋଲିକଲ୍ସକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ଏବଂ କେଶ ବୃଦ୍ଧିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହା କେଶକୁ କଳା, ମୋଟା ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ କେଶ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | ଭୁର୍ଷୁଙ୍ଗା ପତ୍ର କେଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଭୁର୍ଷୁଙ୍ଗା ପତ୍ର ରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ ଯାହା ରକ୍ତରୁ ଅପରିଷ୍କାରତା ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ବଢାଇଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *