କରୋନା ଶୀଘ୍ର ହୋଇଯିବ ଶେଷ ? ବିଶେଷ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଆଶା ବଢିଲା

methode

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଢେଇ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି। ଏଥି ସହିତ 36 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଆମେରିକାର ବୌଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ହାତକୁ ଆସିଛି।

ଆମେରିକାର ବୌଜ୍ଞାନିକ କରୋନା ଭିତରେ ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରକାରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିଛନ୍ତି | କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଭିତରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏଭଳି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ବୌଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆରିଜୋନାରେ ଜଣେ ରୋଗୀର କରୋନା ଜୀବାଣୁ ନମୁନାର ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଜେନେଟିକ ପଦାର୍ଥର ଏକ ଅଂଶ ନିଖୋଜ ଅଛି।

carona

2003 ରେ SARS ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଜେନେଟିକ୍ ପଦାର୍ଥ ଅଦୃଶ୍ୟ ହେବାର ଏକ ସମାନ ଘଟଣା ଦେଖାଗଲା | ଏହା ପରେ, SARS ମହାମାରୀ ଧୀରେ ଧୀରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା | ଡେଲି ମେଲ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବୌଜ୍ଞାନିକମାନେ ଯେଉଁ ଭୂତାଣୁରେ ଦେଖିଛନ୍ତି, ତାହା ମଧ୍ୟ ସୂଚାଇ ଦେଉଛି ଯେ ମଣିଷରେ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି। ତଥାପି, ଏଥିପାଇଁ, ଏପରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅନ୍ୟତ୍ର ନମୁନାରେ ଦେଖାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ 2003 SARS ସମୟରେ, ଯେତେବେଳେ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ସମାନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଲା, ମହାମାରୀ ସମାପ୍ତ ହେଲା | ତଥାପି, SARS ଏତେ ପରିମାଣରେ ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଗଲା ନାହିଁ | ଆରିଜୋନା ଷ୍ଟେଟ ୟୁନିଭରସିଟିର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଜେନୋମ ସିକ୍ୱେନ୍ସିଂ ଏକ ବଡ଼ ଆକାରରେ କରାଯାଏ, ତେବେ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରୁ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଫଳାଫଳ ମିଳିପାରିବ |

massk

ତେବେ ଦେଖାଜାଉ ଏହି ମହାମାରି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଖୁସି ଖବର କେବେ ଆସୁଛି , ଏହି ଭଳି ଅନେକ ଖବର ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *