ବିଶ୍ବର କେବଳ ଏହି 11 ଦେଶରେ ଏବେ ଜାଏ ପଶି ପାରିନି କୋରନା , ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାରଣ

covid

ଦୁନିଆରେ  ସର୍ବ ମୋଟ 197 ଟି ଦେଶ ଅଛି ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ତ ଦେଶ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି 197 ଟି ଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ 11 ଟି ଦେଶ ଅଛି ଯାଉଁ ଦେଷକୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନାରେ ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ | ଏହି 11 ଟି ଦେଶରେ କରୋନା ର ଗୋଟିଏ ବି ମାମଲା ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ | କରୋନା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 186 ଟି ଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ଏହି ଦେଶରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଏହି ସୂଚନା ୱାଲଡୋମିଟର୍ସ ଡଟ୍ ସୂଚନା ୱେବସାଇଟରେ ଦିଆଯାଇଛି | ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପୃଥିବୀର 186 ଟି ଦେଶକୁ ଧରିଛି। କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ 11 ଟି ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ କରୋନା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ନାହାଁନ୍ତି | ଫିଜି, ଗାମ୍ବିଆ, ନିକାରାଗୁଆ, କଙ୍ଗୋ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଜଣ କରୋନା ରୋଗୀ ପାଇଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ନେପାଳ ଏବଂ ଭୁଟାନରୁ କେବଳ ଜଣେ ରୋଗୀ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

virus

ଛୋଟ ଦେଶ ସୁରକ୍ଷିତ |

ବଡ ଦେଶ ଉପରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଛୋଟ ଦେଶମାନେ ଏହି ଜୀବାଣୁରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ ଛୋଟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଅନ୍ତରଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ କଟାଯାଇଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଏହି ଦେଶମାନଙ୍କରେ ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ |

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଏହି ଦେଶରେ ପହଞ୍ଚି ପାରି ନଥିଲା

ପାଲୋ, ଟୁଭାଲୁ, ଭାନୁଆଟୁ, ତିମୋର-ଲେଷ୍ଟେ, ସୋଲେମାନ ଦ୍ୱୀପ, ସିଆରପିଏଫ, ସାମୋଆ, ସେଣ୍ଟ ଭିନ୍ସେଣ୍ଟ ଏବଂ ଗ୍ରେନାଡାଇନ୍ସ, ସେଣ୍ଟ କିଟିସ୍ ଏବଂ ନେଭିସ୍ ପରି କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛୋଟ ଦେଶରେ ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ। ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ବହୁତ ଛୋଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଏହି ଦେଶରେ କମ୍ ଅଟନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପହଞ୍ଚି ନପାରି ରହିଯାଇଛନ୍ତି |

viru

ଇଟାଲୀରେ ଦିନକୁ 793 ମୃତ୍ୟୁ |

ଏହି ସମୟରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ବାରା ଇଟାଲୀ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ 793 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଯାହାକି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଅଟେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ମୋଟ 4825 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଯାହାକି ବିଶ୍ୱରେ ମୃତ୍ୟୁର 38.3% ଅଟେ |

ଏହି ଜୀବାଣୁ ଚାଇନାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା

ଚୀନ୍ ଦେଶରୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଦେଶ ଚାଇନାରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ରୋକିଛି। ତେବେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଚୀନ୍ ଠାରୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇ ଅନେକ ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଛି ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହି ଜୀବାଣୁଙ୍କ ନିକଟରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପଡିଛି।

corona-jpg

ଏହି ଭୂତାଣୁ ଭାରତରେ ଏହିପରି ବ୍ୟାପିଗଲା |

ଭାରତରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂଖ୍ୟା 4000 ଛୁଇଁବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଭାରତରେ 7 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ। ବାସ୍ତବରେ, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେତୁ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଅଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଯେଉଁମାନେ ଭାରତୀୟ ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣରୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଏହି ଲୋକଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଭାରତକୁ ଆସିଛି। ତେବେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ନହେବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଭୂତାଣୁ ବ୍ୟାପିବା ବନ୍ଦ ହୋଇନାହିଁ | ଭାରତର ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟରୁ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ 84 ଜଣ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଏହି ଜୀବାଣୁଙ୍କର କିଛି ମାମଲା ରହିଛି। ଏହି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *