ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏହି ଉପାୟରେ କରି ପାରିଲା କୋରୋନା ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ , ପ୍ରତିଟି ଭାରତୀୟ ଜାଣିବା ନିହାତି ଦରକାର

corona-viru

କରୋନା ଜୀବାଣୁରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏବେ ଏହା ସହିତ ଲଢେଇ କରୁଛନ୍ତି । ଅବଶ୍ୟ, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି medicines ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଏପରି ଅନେକ ଦେଶ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଦେଶରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାମ ରହିଛି। ଚୀନ୍ ପରେ ପ୍ରଥମେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ନିଜ ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ରୋକିଥିଲା, ଏହାକୁ ପ୍ରଶଂସା ନକରି ରହି ହେବନି ।

virusss

ଏହି ଉପାୟରେ ଏହି ଭୂତାଣୁକୁ ରୋକାଯାଇଥିଲା |

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଏଠାରେ ସରକାର ସଠିକ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଦେଶ ଠିକ୍ ସମୟରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଗଲା। ଏହି ରୋଗ ପାଇଁ medicines  ଖୋଜିବାରେ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବାକୁ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲା। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପରୀକ୍ଷା କରିପାରିବେ |

virus

20 ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ |

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ନିଜ ଦେଶରେ ଏତେଗୁଡ଼ିଏ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଦେଶରେ ପ୍ରତିଦିନ 20 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପରୀକ୍ଷା କରିପାରିବେ। ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିଛି। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ସହଜରେ କରିପାରିବେ |ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ, କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ମାଗଣାରେ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଯେଉଁମାନେ ପୃଥକ ଭାବରେ ରଖାଯାଏ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାର ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ନୀତି ସଫଳ ହୋଇଛି।

ସମସ୍ତଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ ସମାପ୍ତ |

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ, ସେହି ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ସହିତ ଭାଇରସ୍ ମିଳିଥିଲା ​​| ସେମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ତାଲିକାରେ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ନାମ ଥିଲା ଯେଉଁମାନଙ୍କ ସହିତ ସେମାନେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ | ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପରେ ଦଳ ଏହି ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲା। ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏହି ନୀତିର ସହାୟତାରେ ଏହି ଦେଶରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ଏହି ନୀତି ଯୋଗୁଁ ଏହି ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର 0.97% ଥିବାବେଳେ ଇଟାଲୀରେ ଏହା 7.94% ଏବଂ ଚୀନ୍ ରେ 3.98% ଥିଲା।

viru

ଦୁନିଆର ସବୁ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଶିଖିବା ଉଚିତ୍ |

ଏହି ରୋଗର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ନିଜ ଦେଶରେ ଅନେକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିଥିବାରୁ ଏହି ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରି ନାହିଁ। କାରଣ ସମସ୍ତ ଲୋକ ଯେଉଁଥିରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଥିଲା | ବିଳମ୍ବ ନକରି ସେ ତୁରନ୍ତ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ।

viruss

ଯେତେବେଳେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଇଟାଲୀ ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କଲା | ତେବେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଖୋଲା କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତି ଇଟାଲୀ ସରକାର ଏତେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥିଲେ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଠିକ୍ ସମୟରେ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ଆଜି ଏହି ଜୀବାଣୁ ଇଟାଲୀ ଦେଶରେ ଖରାପ ବ୍ୟାପିଛି ଏବଂ ଇଟାଲୀ ଦେଶ ଏହି ଜୀବାଣୁ ରୋକିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ବିଶ୍ବ ର ସମସ୍ତ ଦେଶ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ନୀତି ଏବଂ ଇଟାଲୀ କରିଥିବା ଭୁଲରୁ ଶିଖିବା ଉଚିତ୍ |

ଏବେ ହିଁ ଏହାକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାନ୍ତୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟ କୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *